Čeština
Hledat

.. o psech

Pes potřebuje

  • Kombinovanou potravu z masa a obilovin každý den (štěňata 4 x denně dospělí 2 x denně, vhodná je i zelenina např. mrkev. Doporučujeme jedenkrát týdně půst, ne však u štěňat do 1 roku a psů nad 10 let.
  • Čerstvou pitnou vodu k dispozici po celý den.
  • Místo na spaní s vlastní matrací a dekou.
  • Dostatek pohybu – pravidelné procházky nebo oplocenou zahradu.
  • Běžný výcvik a výchovu. Jen dobře vychovaný, poslušný pes je uchráněn různým rizikům života s člověkem a nepůsobí problémy
  • Být na vodítku při procházce v blízkosti jiných zvířat nebo jedoucích aut.
  • Neopouštět psa v autě za horkého letního počasí.
  • Časté česání. V případě zablešení použít sprej nebo pudr proti blechám nebo vykoupat v šamponu proti blechám
  • Být pravidelně očkován a odčervován.

 

Zdravotní problémy

Přerostlé drápy

  • Mohou být způsobeny nedostatkem chůze po tvrdém povrchu. Drápy upraví veterinář.
     

Obezita 

  • Je důsledkem nedostatku pohybu, špatné stravy, případně kombinací obou. 

Parazité

  • Vnitřní červi (roupy, tasemnice, škrkavky)-odčervení. Vnější paraziti (blechy, vši, klíšťata, muňky)-psí šampony, obojky. 

Odčervení

  • Odčervovat začněte štěňátka od 2 týdne věku. Do 16 týdnů věku štěněte by se měl přípravek podávat jednou za dva týdny. Potom v pravidelných intervalech až do konce života (nejméně jednou za půl roku). 

Špatná srst

  • Příčinou může být špatné krmení, přítomnost parazitů či kožní onemocnění, např. opar lysavý způsobený plísní, která je přenosná i na člověka. Mnoho ekzémových nebo lysavých příznaků bývá vyvoláno narušením hormonální rovnováhy. Kvalita srsti se zlepší pravidelním česáním a použitím vhodných psích šamponů, vhodnou dietou, podáváním přípravků s biotinem - vitamín B. Při větších problémech návštěva veterináře. 

Vzteklina 

  • Vzteklina se poprvé očkuje v půl roce stáří, potom každý rok. U štěňat se v 6 až 7. týdnu provádí 1. očkování proti parvoviróze a psince. 
    Doporučení u štěňat – koronaviróza, u dospělých – tetanus, psincový kašel. Neodčervovat současně s očkováním.
     

 

 

 

Dentální hygiena psů

 

Periodontální onemocnění je nejčastějším onemocněním u psů a koček starších 3 let, které vyžaduje léčbu.
Periodontální onemocnění může být u postiženého jedince bolestivé. Navíc existují přímé důkazy, želožisko infekce v dutině ústní může způsobit infekci ve vzdálených orgánech. Z toho vyplývá, že prevencea léčba periodontálního onemocnění je důležitá pro udržení dobrého celkového zdravotního stavu psa.

Prvotní příčinou onemocnění zubů je hromadění zubního plaku na povrchu zubů.
Gingivitida je definována jako reversibilní, plakem způsobený zánět, omezený na strukturu dásně. Klinicky se projevuje otokem, zčervenáním a často krvácením okraje dásně.
 
Dentální plak je biofilm, složený ze shluků bakterií a jejich produktů, složek slin, odpadních látek v ústní dutině a příležitostných epiteliálních a zánětlivých buněk. Hromadění plaku na čistém zubním povrchu začíná v průběhu několika minut. Zpočátku se plak hromadí na povrchu zubu nad dásní, ale poté, pokud není odstraněn, přechází i pod dáseň. Klasické experimenty prokázaly, že nahromadění plaku na povrchu zubu vyvolává zánětlivou reakci přilehlých tkání dásně a také, že odstranění plaku vede k vymizení klinických příznaků zánětu. Zubní kámen je mineralizovaný plak.
 
Léčba periodontálního onemocnění je cílena k odstranění příčiny zánětu, to je dentálního plaku. Konzervativní terapie sestává z odstranění plaku a kamene. Jako nejúčinnější je mechanické čištění zubů za pomocí speciálních past a kartáčků určených pro psy.
Pokud nemůžete zajistit Vašemu psovi denní čištění zubů výše uvedeným způsobem, můžete si pomoci podáváním funkční pochoutky Green Stick. Podávejte ji Vašemu psovi každý den po posledním jídle.